Oyuncu Olmak Ve Yetenek

Oyuncu olmak isteyen Herkesin öncelik olarak yeteneklerini fark etmesi ve yeteneklerini değerlendirmek istemesi önemlidir. Oyuncu olmanın altın kuralı olan oyunculuk yeteneği oyuncu adaylarının aranan en etkili özelliklerindendir. Fakat oyuncu olmak için sadece yeteneğinin olması yetmez yeteneğinin pratiğe dönüşmesi ve bunu oyuncunun her alanda izleyiciye hissettirmesi önemlidir. Oyuncu adaylarının bu alanda yeteneklerini geliştirmeleri önemlidir.

Bu durum özellikle cast çocuk ajansı için önemlidir. Çünkü yeteneği olan çocukların küçük yaşta eğitilmesi daha kolay olur. Çocuk oyuncu adaylarının hayal güçlerini kullanarak eğitimlerini tamamlaması gelecekleri açısından da önemlidir. Aynı zamanda çocuk oyuncularının kendi eğitimlerinin yanında bu eğitimleri de alması çocuk oyuncunun koluna takacağı fazladan bir altın bilezik değerinde olur. Çocuk oyuncuların oyunculuk mesleğini küçük yaşta sevmesi ve bunu kariyer olarak görmesi çocuk oyuncularının anne ve babalarını da mutlu eder. Çünkü bu durum çocuklarının geleceği ile bağlıdır.

Her yaştan ve her kesimden yeteneğe destek veren oyunculuk ajansları ile çalışmak önemlidir. Cast oyuncu ajansları oyuncu adaylarının deneme filmleri ile çekip yaparak oyuncuların yeteneklerini keşfeder. Cast direktörleri tarafından keşfedilen oyuncular yapım ve reklam şirketlerine sunulur. Oyuncunun keşfedilmesi ve oyuncu olma yolunda ilerlemesinin büyük payı cast ajanlarına aittir. Cast ajansları tarafından sektöre atılan oyuncu bu aşamadan sonra kendini her alanda geliştirmesi oyunculuğuna ek olarak sosyal aktivitelerde bulunarak reklam ve moda dünyasına da hakim olması oyuncunun tanınması açısından gereklidir. Oyuncun başarısına ortak olan cast ajansları oyuncunun haklarını korumakla da yükümlüdür.

Oyuncunun yeteneğini geliştirmesi için alması gereken eğitimler

Her oyuncu adayının ilk olarak adlığı kamera önü eğitimini almak,

Ses eğitimi ile doğru nefes tekniği ve ses kullanarak duygu aktarma,

Akıcı ve anlaşılır konuşma; bu durum rolün özelliğine göre değişir, topluluk önünde konuşurken kullanacağı hareketleri öğreneme,

Konuşma olmadan da beden dilini kullanarak oyuncunun izleyiciye o geçişi sağlamasını öğrenmesi,

Role göre davranarak; rolün karakterine uygun yüz ve mimik hareketlerini kullanma

Bunlarım eğitimi alan oyuncu adayları bol bol pratik yaparak daha da gelişmelidir. Çünkü pratikte uygulanamayan eğitimin bir önemi olmayabilir.