Cast Ajansları ve İşleyişi

Cast Ajansları ve İşleyişi

Cast ajansları teknik olarak medya sektöründe ve ekran önünde çalışmak isteyen tüm insanlara kapılarını açmış olan kurumlardır. Bu kurumlar oyunculuktan mankenliğe, mankenlikten fotomodelliğe kadar farklı meslek gruplarında olan bireyleri çatısı altında toplamaktadır. Ajansların bireylerde aradığı ilk özellik ise seçmiş olduğu meslek dalına karşı yetenek sahibi olmalarıdır.

Cast oyunculuk ajanslarına başvurmak için kişiler öncelikle hangi meslek dalını seçeceklerinin kararını kesin olarak vermelidir. Daha sonra kaliteli bir cast ajansı bulunup elden ya da online sistemden başvuru yapılmalıdır. Günümüzde ajans başvurularının büyük bir bölümü online sistemler aracılığı ile yapılmaktadır. Kişiler seçmiş oldukları cast ajansının web sitesinin ‘Başvuru’ bölümüne girerek kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını cast ajanslarına göndermektedir. Doğru bilgiler çerçevesinde yapılan başvuru sonrasında adaylara düşen tek iş ajanslardan gelecek geri dönüşü beklemektir.

Cast Ajanslarına Başvuru Sonrası

Cast oyunculuk ajanslarında gelen başvuruları incelemek ve değerlendirmekle görevlendirilmiş birimler çalışmaktadır. Bu işi ise genellikle sektörde deneyim sahibi menajerler yapmaktadır. Gelen başvurularda bireylerin eğitim düzeylerinden fiziksel özelliklerine kadar tüm detaylar incelenmektedir. Cast ajans başvuru sürecinden olumlu bir sonuç almayı başaran kişilerin dosyaları ise iletişimden sorumlu olan asistanlara gönderilmektedir. Asistanlar adaylarla iletişim kurarken genel olarak SMS göndermeyi tercih etmektedir. Çünkü SMS göndermek adaylarla iletişimde daha iyi sonuçlar vermektedir. Gönderilen SMS ‘te ajansın bilgileri görüşme talepleri iletişim adresi gibi detaylar yer almaktadır. Adaylar uygun oldukları durumlarda asistanlarla iletişim kurarak cast ajansında gerçekleşecek olan bir mülakat ayarlanmaktadır.

Cast ajans mülakatlarında adayların başvuru formlarında yazan bilgilerle örtüşüp örtüşmediği değerlendirilmektedir. Bu nedenden dolayı formlara gerçeği yansıtan bilgilerin yazılması oldukça önemlidir. Mülakatlardan da başvurudan olduğu gibi olumlu cevap alan bireylerin kaydı ajanslara yapılmaktadır. Cast ajanslarının işleyişi ajansların uyguladıkları politikaya göre değişim gösterse de pek çok firma adayı ile bir sözleşme imzalamaktadır. Bu imzalanan sözleşmenin yanı sıra ajanslar, kataloglarına koymak üzere adaylarının profesyonel ortamlarda fotoğraf çekimlerini gerçekleştirmektedir. Böylece adaylar istedikleri meslek dalını yapabilmek için en önemli adımlardan biri olan ajanslara kayıt aşamasını geride bırakmış olmaktadır.