Amatör oyuncuların ustalaşma aşamaları ve süreci

Oyunculuğu meslek edinmek ve oyunculuktan para kazanmak isteyen her yetenekli birey oyuncu olabilir. İyi cast ajansları ile bir araya gelen oyuncu adayı kendini iyi ifade ederek cast ajans kadrosuna girmeyi başarır. Cast oyunculuk ajanslarının bünyesine giren her oyuncu yetenekleri doğrultusunda yönlendirilerek kendisini geliştirir.Eğitimlerini sürekli tekrarlayan ve her seferinde üzerine biraz daha bilgi ekleyen oyuncu aktif oyuncudur. Aktif oyuncular ile oyunculuk sektörü her zaman canlı ve genç kalır. Aktif oyuncu olmak için yaşın, cinsiyetin, fiziksel özelliklerin veya yeteneklerin olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan canlandırılan her rolün doğal durması ve izleyici iyi aktarılmasıdır.

Oyunculuk Aşamaları,

Bazı oyuncular sektöre kısa reklamlarda küçük bölümlerde yer alarak başlamıştır.Oyuncular öncelik olarak cast ajansları dizi film oyunculuğunu seçerek yapımcılar ve reklam şirketleri ile çalışmaya başlar. Küçük rolleri değerlendirip oyunculuklarını yönetmen ve yapımcılara sergileyen oyuncu adayları için yeni film ve dizi projeleri kaçınılmaz olur. Reklamlar ile başlayıp daha sonra yan oyuncu, figüran ve başrol olarak ilerlemek oyuncunun kendini geliştirmesi ile elde edebilir. Başrole yakın, başrolün oluşumuna etkisi olan oyunculara yan oyuncu denir. Yan oyuncu rolünde olan oyuncular başrollerin oyunculuklarını ve kamera önü hareketlerini gözlemleyerek bunu kullanır. Dizi ve filmlerde yan oyunculuk ile yıldızı parlayan birçok oyuncu sektörün başarılı oyuncuları arasına girdi. Bu rollerde oynayan oyuncuların tecrübe kazanması açısından rol eğitimi alması önemlidir. Aldığı eğitimleri günlük hayatında kullanan oyuncu rolünü oynarken daha doğal görünecektir.

Cast ajanslarında oyuncu rolünün önemini belirtmek ve başrol oyuncuyu öne çıkartmak için setlerde bulunan ve ana karakterin yanında duran kişi veya kişilere yan oyuncu denir. Figüran olarak diziye başlayan oyuncu beden dili ve rolünü iyi oynaması yönetmen ve senaristlerin dikkatini çekecektir.  Yeni projeler ile kendini geliştiren oyuncu mesleğini de geliştirmiş olacaktır.

Bu yollardan geçen oyuncu, tecrübesi ve kat ettiği yollar sayesinde sektörün hep aranan oyucusu olur.

Sektörde yer yapmış oyuncu aynı zamanda reklam filmlerinde de oynayarak gündemde kalır.