Oyunculuk Eğitimlerinin Yetenekli Oyuncu Adaylar İçin Önemi

Oyunculuk geniş bir yelpazedir. Oyuncu olmak için adım adım ilerlemek gerekir oyuncu olmak isteyen bir bireyin öncelikle yeteneğe sahip olması gerekmektedir. Yeteneği peşi sıra takip eden bir diğer durum ise bu durumu eğitim ile pekiştirmektir. Yeteneğe sahip bir birey öncelikle iyi bir araştırma yapmalı ve bu doğrultuda kendi için en uygun eğitim alabileceği yeri seçmelidir. Eğitimle birlikte yeteneğe sahip birey harmanlanır ve bu doğrultu da ilerlemesi ve uzun soluklu yollar kat etmesi daha kolay olur.

Oyunculuk yapabilmek için yeteneğin içinde bulunması gereken belli başlı yetenek unsurlarının var olduğunu söyleyebiliriz bunlardan bazıları duyguları kontrol edebilme, jest ve mimikleri en doğru biçimde kullanabilme ve sabırlı olmadır çünkü bu zorlu serüvende sabırlı olmak ve pes etmemek oyuncu adayının daha kolay ilerlemesini sağlayacaktır. Duygularını kontrol edebilme hususunda da dikkatli olmalıdır oyuncu adayı yer yer zorlu sahneler çekilebilmektedir ve bu gibi durumlarda duygularını kontrol altında tutma ve kendini kontrol edebilmenin büyük ölçüde yarar sağlayacağını söylemek mümkündür. Jest ve mimiklerini doğru kullanması gerekir oyuncu adayının çünkü alacağı rolü hakkıyla jest ve mimikleri ile yerine getirmeli ve işlenen duyguyu seyirciye ulaştırabilmelidir. Seyirci duyguyu ve alabildiği sürece ve işlenen oyunculuktan memnun kaldığı ölçüde başarı sağlanmış demektir diyebiliriz. Sabır hemen hemen yeteneği olan oyuncu adayı için ilk sıralardadır diyebiliriz çünkü bu zorlu oyunculuk serüveninde her şey tam anlamıyla yolunda gitmeyebilir ve çeşitli zorluklarla karşılaşılabilir ve işte bu devrede ancak azimli bir oyuncu adayının istediği başarıya ulaşabilmesi mümkündür. Tabi bu oyunculuğun yanı sıra eğitimle pekiştirmenin de büyük bir payı olmaktadır. Oyunculuk eğitimlerinin yetenekli oyuncu adayları için önemi yadsınamaz gerçektir oyunculuğunu eğitimle destekleyen aday kendini geliştirme hususunda daha kolay hızlı adımlarla ilerleyebilecektir.

Böylelikle sesini doğru biçimde kullanma eğitimi alacaktır ve nefes egzersizlerini doğru şekilde yapacaktır bu sayede yer yer oluşan heyecanlanma gibi durumları ortadan kaldırabilecek ve duygularını istediği ölçüde kontrol altında tutabilecektir. Yeteneğin eğitim ile daha hızlı adımlarla ilerleyebileceğini söyleyebiliriz.

Kaynak: http://www.castajansgaziantep.com/cast-ajanslarinin-oyunculuk-egitimlerindeki-rolu-nedir/